Pátek, 24. května 2024

Změna platového stupně

Dotaz

Dobrý den. Od nového roku jsme měli dostat přidáno 5%, mělo mi to dělat +- 800 v základu, ale můj zaměstnavatel mě srazil o stupeň níž, což je o 1500 na základě míň… dá se proti tomu nějak bránit? Momentálně jsem na neschopence, kvůli těhotenství a z této výplaty se mi mají počítat dávky.

Odpovídá Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Vážená paní,
zaměstnavatel je oprávněn bez Vašeho souhlasu změnit Vaši platovou třídu a platový stupeň – ovšem pouze v mezích zákona, tj. dle kritérií stanovených nařízením vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. O této změně má povinnost zaměstnance informovat a své rozhodnutí odůvodnit. Zákoník práce nestanovuje v tomto případě zvláštní ochranu těhotných žen či dočasně pracovně nezpůsobilých osob z hlediska platových a mzdových podmínek.
Jestliže tedy Vaše kvalifikace či délka praxe odpovídá kritériím stanoveným pro platovou třídu či platový stupeň, na něž jste byla přeřazena, byl Váš zaměstnavatel oprávněn tuto změnu provést.
Jestliže je ovšem Vaše kvalifikace či délka praxe na vyšší úrovni, a splňujete tak podmínky pro vyšší platovou třídu či platový stupeň, přeřazení ze strany zaměstnavatele bylo v rozporu se zákonem. V takovém případě se můžete proti jednání zaměstnavatele bránit. Pro posouzení otázky, zda jste zařazena ve správné platové třídě a správném platovém stupni, nemáme v tuto chvíli potřebné informace. Trvá-li Váš zájem na zodpovězení této otázky, neváhejte se přímo kontaktovat naši Kancelář ombudsmana pro zdraví.
V případě, že se domníváte, že Vaše kvalifikace a délka praxe je na vyšší úrovni, než ty které jsou vyžadovány pro platovou třídu či platový stupeň, v němž jste zařazena, doporučujeme Vám uvědomit zaměstnavatele o jeho protiprávním postupu s nárokem na náhradu rozdílu platů, popř. se s podnětem obrátit na Státní úřad inspekce práce.

Je však nutné podotknout, že výměra nemocenské, kterou těhotná v rizikovém těhotenství po dobu své dočasné pracovní neschopnosti pobírá, se vypočítává z měsíčních příjmů za posledních 12 měsíců před měsícem, kdy pracovní neschopnost nastala. Došlo-li tedy ke změně výše platu až za trvání dočasné pracovní neschopnosti, nehraje tato změna žádnou roli při určení výše nemocenské.
Tým Kanceláře Ombudsmana pro zdraví

Dotazy můžete pokládat ZDE

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky