Sobota, 18. května 2024

Zobrazení sester v českých televizních seriálech

V listopadu 2015 hledala Ester Kopecká přes naše webové stránky Ošetřovatelství.info narátory ke své diplomové práci na téma Zobrazení sester v českých televizních seriálech. Práci úspěšně obhájila a poskytla nám výsledky, které si můžete stáhnout níže! Děkujeme a gratulujeme!

EDIT 11.2. 22.00: Práce není vytvořena v rámci studia ošetřovatelství, ale studentkou oboru médií na FSV UK

Diplomová magisterská práce Mediální obraz zdravotních sester v českých seriálech se zabývá způsoby zobrazování zdravotních sester v českých televizních seriálech v letech 2003 až 2014, konkrétně v seriálech Ordinace v růžové zahradě 2, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Nemocnice na kraji města nové osudy a Doktoři z Počátků.
Cílem práce je zkoumat, jakým způsobem jsou sestry v seriálech zobrazovány a jak mediální obraz sester vnímají sami zdravotníci. V první části práce je předestřeno prostředí současného zdravotnického systému, přehled zdravotnických profesí a role lékařů, sester a pacientů. Pozornost je věnována také profesním sdružením zdravotnických pracovníků. Druhá část představuje mediální prostředí v souvislosti s televizními seriály, konkrétně pojmy žánr (se zaměřením na žánr medical drama a soap opera), televizní seriál, postava, reprezentace a stereotypy. V kapitole číslo tři,
tedy v praktické části práce, je předestřena metodologie výzkumu, na kterou navazuje analýza jednotlivých seriálů, konkrétně popis děje sledovaných dílů, analýza postav zdravotních sester, analýza recepce postav sester diváky a zhodnocení. U prvního ze sledovaných seriálů – Ordinace v růžové zahradě 2, ve kterém je postavám zdravotních
sester věnováno nejvíce prostoru ve srovnání s ostatními zkoumanými seriály – je součástí také vyjádření medicínské poradkyně. V závěru praktické části je uvedeno stanovisko největších profesních sdružení nelékařských zdravotnických pracovníků ke způsobu zobrazování sester v českých seriálech.
foto: ceskatelevize.cz

Předchozí článekLéčba kočkou
Další článekPraktické sestry na obzoru!

DALŠÍ ČLÁNKY

2 KOMENTÁŘE

  1. Mne by zajímalo, na str 13 se píše, že staniční i vrchní musí mít VŠ. Kde je toto uzákoněno? Děkuji

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: