Pátek, 17. května 2024

Co znamená systém 4+1 ve vzdělávání sester?

Dnes (27. 6. 2016) vláda schválila novelu zákona č.96/2004 Sb. (o nelékařských zdravotnických povoláních). V tisku vyšlo několik článků s titulky, že „zdravotní sestry nebudou muset mít vysokou školu.“ Titulek je zásadně chybný, protože zdravotní sestry (správně dnes všeobecné) nemusí mít vysokou školu již nyní – mohou studovat na VOŠ. Diskuse na Facebooku svědčí o tom, že mnoho lidí novele nerozumí, přinášíme tedy pár postřehů a odpovědí na nejčastější dotazy.
Nicméně podotýkáme, že novela nemusí být schválena (vláda je první krok, je tu ještě sněmovna, senát a podpis prezidenta), případně může být schválena v jiné podobě, než je nyní. Dojde-li ke změnám, budeme informovat.

EDIT: PREZIDENT NOVELU PODEPSAL 21.6.2017

Jako tzv. 4+1 se nazývá nový způsob získání kvalifikace všeobecné sestry studiem SZŠ v oboru praktická sestra (dříve zdravotnický asistent) a dále minimálně ročním studiem na VOŠ v oboru všeobecná sestra se standardním ukončením studia absolutoriem – absolvent ročního studia získává neakademický titul DiS., stejně jako absolventi klasického tříletého studia.
Tento systém zavádí novela zákona č.96/2004 Sb. (o nelékařských zdravotnických povoláních), která míří do sněmovny a pokud bude schválena, měla by platit od 1. 9. 2017, přičemž stále půjde získat kvalifikaci všeobecné sestry klasickým tříletým studiem na VŠ nebo VOŠ, tak jak to je doposud – to se neruší.

Co to znamená pro všeobecnou sestru?
Všichni, kdo doposud získali kvalifikaci všeobecné sestry (na VŠ, VOŠ či na SZŠ  započaté nejpozději v roce 2003/2004) jsou stále všeobecné sestry. Má-li předtím někdo vystudovanou SZŠ v oboru zdravotnický asistent, automaticky se přejmenuje na praktickou sestru – bude mít tedy kvalifikace dvě: praktická sestra a všeobecná sestra.

Co to znamená pro zdravotnického asistenta?
Všichni, kdo doposud získali kvalifikaci zdravotnického asistenta nebo tento obor právě studují se budou nově nazývat praktická sestra a budou pracovat bez odborného dohledu. Obor ZA bude na SZŠ od školního roku 2019/2020 zrušen a nahrazen oborem praktická sestra. Osnovy pro obor  praktická sestra se teprve připravují.

Kdokoli s kvalifikací praktické sestry může získat kvalifikaci všeobecné sestry ročním studiem na VOŠ, pokud splní podmínky přijímacího řízení (tyto podmínky ještě nejsou známy, neptejte se tedy jaké budou) a složí absolutorium. Osnovy pro roční studiu VOŠ se teprve připravují.

Kdokoli s kvalifikací praktické sestry může získat kvalifikaci všeobecné sestry klasickým tříletým studiem na VŠ nebo VOŠ, tak jak to je doposud.

Co to znamená pro absolventy středních škol?
Všichni, kdo doposud vystudovali jakoukoli střední školu (kromě oboru  zdravotnický asistent – praktická sestra) mohou získat kvalifikaci všeobecné sestry výhradně klasickým tříletým studiem na VŠ nebo VOŠ, tak jak to je doposud.

Co to znamená pro jiné zdravotnické obory
Kvalifikaci praktické sestry získávají automaticky zdravotničtí záchranáři a porodní asistentky.

Zdravotničtí záchranáři, porodní asistentky nebo určitá část dětských sester (ty které vystudovaly VŠ nebo VOŠ v oboru dětská sestra) mohou také získat kvalifikaci všeobecné sestry ročním studiem na VOŠ, pokud splní podmínky přijímacího řízení (tyto podmínky ještě nejsou známy, neptejte se tedy jaké budou). Budou pak mít kvalifikace dvě – tu původní a navíc ještě všeobecná sestra, a možná i třetí jako praktická sestra, pakliže původně vystudovali SZŠ v oboru zdravotnický asistent.

Rychlé odpovědi na nejčastější dotazy:

1. Jsem sestra s kvalifikací ze SZŠ, mohu absolvovat pouze jeden rok VOŠ jako všeobecná sestra a získat titul DiS.?
Ne, jedině po 3 letech.

2. Vystudovala jsem obor zdravotnický asistent a od roku 2016/2017 budu studovat všeobecnou sestru na VOŠ. Mohu přeskočit ročník a od roku 2017/2018 nastoupit jen do ročního studia?  
Není známo, teoreticky ano, ale přesně se to zjistí, až budou známy podmínky přijímacího řízení na roční studium VOŠ.

3. Mohou se praktické sestry registrovat a sbírat kredity?
Současný způsob registrace a sbírání kreditů novela ruší ( pro všechny obory, nejen pro sestry). Zatím není známo, jak (jestli vůbec nějak) bude vypadat systém celoživotního vzdělávání.

4. Jaký bude rozdíl mezi praktickou sestrou a všeobecnou sestrou?
Rozdíl bude jistě ve stupni vzdělání – praktická sestra je absolventkou střední školy, všeobecná sestra  školy vyšší odborné nebo vysoké ( EDIT: pro přesnost doplňujeme, že i SZŠ započaté nejpozději ve školním roce 2003/2004). Z logiky věci vyplývá, že rozdíl bude tedy v kompetencích, praktická sestra bude mít nižší kompetence než sestra všeobecná a bude mít tím pádem nižší odpovědnost a finanční ohodnocení.

5. Jaké kompetence bude mít praktická sestra a všeobecná sestra?
Není známo, vyhláška č. 55/2011 Sb.  o činnostech se má novelizovat, na MZ je k tomu pracovní skupina.

6. Může praktická sestra absolvovat specializační vzdělávání (např. ARIP)?
S největší pravděpodobností ne.

Zdroj: Novela zákona 96/2004

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

124 KOMENTÁŘE

  1. Jak je to se studijním oborem laboratorní asistent, ze kterého se po dalším studiu na VOŠ nebo VŠ stal zdravotní laborant? Jsou vytvořeny stejné podmínky jako pro obor zdravotnický asistent?

  2. Od kdy bude novela platit?Jsem VZS,mám SZŠ s ukončením studia 1988.Kredity nasbírané mám,registrace mi končí začátkem prosince tohoto roku.

  3. Co znamená systém 4+1 ve vzdělávání sester? Podle mého jeden velký paskvil, ze kterého se budeme vzpamatovávat ještě dlouho.

        • Souhlasím, pokud se nyní někde vyhláška obcházela – nedodržovaly se kompetence, tak nyní si to nedovedu představit. A jak to bude pokud bude sloužit na oddělení sama praktická sestra a bude požadavek na nějaký víkon, který nespadá do jejích kompetencí? To si zavolá lékaře, který je např. na sále a jiný není k dispozici? To bude určitě paráda, opravdu už se na to těším. Opět se něco uspěchalo a asi povedlo?! PRYČ ZE ZDRAVOTNICTVÍ, KDE JDEME OD ZDI KE ZDI!
          Anejspíš spočítám všechny výdaje za 5 let studia Ošetřovatelství na VŠ (protože by mi stačila SZŠ) a i ten čas o který jsem okradla rodinu a účet pošlu p. ministru Němečkovi. Kčemu mi to dnes je? Já jsem si myslela, že ČR chce jít směrem dopředu do Evropy …, ale ono ne, klidně se vrátíme x let zpět. Za 10 let možná bude stačit základní vzdělání a nějaký rekvalifikační kurz.

          • žabičko, co to kvákáte? Pro všeobecnou sestru bude nadále platit VS nebo VOŠ (pro absolventy SZŠ s možností ročního studia) a pro ZA (praktickou sestru) SZŠ. Čili nic se nevrací zpět, jen to bude pružnější. Vy jste evidentně chtěla být (a víte proč – alespoň doufám, že to víte!) všeobecná s VŠ a nikoli diplomovaná s VOŠ či ZA (praktická sestra) se SZŠ a proto jste studovala VŠ. Vaše volba – já bych Vám žádnou fakturu neproplatila.

    • Jaký paskvil? Jsem dětská sestra od roku 1987, dcera studuje momentálně SZŠ a myslím si, že systém 4+1 je dostačující. Naopak na bakalářské studium jde člověk např. s maturitou s gymnázia, což je ke zdravotnictví hodně daleko. Vůbec neví, co má očekávat a vzdělání má všeobecné. ZA chodí od 3 ročníku na 2,5 dne na praxi, kde se plně věnují klientům a sbírají zkušenosti, k tomu odborné vzdělání, které není sice ve stejných předmětech, ale pod názvem klinická propediutika, ošetřovatelství a ošetřování nemocných. Pravidelně dceři tisknu podklady a jsou prakticky totožné s tím, co jsem studovala já. Záleží samozřejmě i na VYUČUJÍCÍCH. Tak nechápu, proč bakalářky neustále napadají navrhovaný nový systém. Sama Bc nemám a neuznávám jej, daleko více jsou specializace, kterých mám několik a kde se věci z Bc učí také. Daleko více je pro mě sestra specialistka, než sestra Bc.

      • Daleko více je sestra specialistka, než sestra Bc, nejen podle vás, ale i podle zákona, protože specialistka má specializaci, kdežto bakalářka kvalifikaci. Bohužel bez kvalifikace si tu specializaci neudělá. Na bakalářské studium jde člověk např. s maturitou s gymnázia, což je ke zdravotnictví hodně daleko, to máte pravdu. A na SZŠ jde člověk ze základní školy, který má ke zdravotnictví taky hodně daleko… takže, jaký je v tom rozdíl?

      • 2,5 dne praxe? Mají 2 dny 6,30-11,30 to je všehovšudy nějakých 6 vyučovacích hodin. A ještě ji nemusí odchodit celou.

  4. Mám vystudovanou SZŠ (ukončení 2003) a Bc. ošetřovatelství (konec 2006), nejsem registrovaná a nikdy jsem nebyla, kredity jsem nesbírala. Do povolání jsem se nevrátila, protože je všude vyžadována registrace a většinou se hladají sestry pracující bez odborného dohledu. Po novelizaci už to bude jinak? Budu zase kompetentní plně vykonávat svou práci nebude mě už omezovat nesmyslný zákon?

    • Kompetentní vykonávat svou práci jste byla vždycky – momentálně bohužel pod odborným dohledem. Pokud novela v tomto znění projde, můžete pracovat bez odborného dohledu.

  5. je to krok zpet a zbytecne do vse komplikuje, rozumna cesta mela byt zvyseni kompetenci zdravotnickym asistentum a stejne tak i sestram a vzdelavani nechat tak.. takhle je obor vseobecna sestra potopen o nekolik trid niz, hlavne oproti jinym nelekarskym povolanim, ktera existuji pouze jako bakalarske obory.. stejne tak mely uz davno zaniknout obory na VOS, ktere jsou zaroven jako bakalarske.. nema totiz vubec zadny vyznam, aby existovaly paralelne, viz diplomovany radiologicky asistent, ktery byl po otevreni bc. studia zrusen

  6. Z uvedených dotazů a odpovědí vyplývá, že 4+1 se bude týkat pouze oborů zdravotní asistent. Ale nikde jsem nezjistila jak na tom budou studenti ze SZŠ obor „zdravotnické lyceum“ ? Děkuji

    • No když se 4+1 se bude týkat pouze oborů zdravotní asistent, studentů zdravotnického lycea se logicky týkat nebude. Budou na tom stejně.

  7. a proč není zdravotnický záchranář,který má VOŠ nebo Bc rovnou také všeobecná sestra??? Kompetence mají vyšší než sestra,tudíž v praxi to bude znamenat,že před branami LDN mi může píchat intraoseál,ale pokud bude v LDN zaměstnaný,bude degradován na pouze praktickou sestru???Tudíž plat i kompetence dolů??? Co je to za chaos???Pardon,…. Ale může pracovat na ARO a JIP,tam se mu kompetence tolerují… V LDN ne….

    • Je mi líto,ale záchranář nemá vyšší kompetence než všeobecná sestra. Záchranář je úplně jiný obor oproti sestře. Na první pohled je to stejné,ale není. Záchranář je zdravotník pro přednemocniční péči. Může být i na urgentnim prijmu,ale ne na lůžkách. Správně by neměl být ani na ARO a JIP. Spoustu předmětů oproti sestrám ve výuce neměl (např. Ošetřovatelské postupy) příprava pacienta před a po výkonu apod. Sestra může pracovat kdekoliv (i na ARO), protože ve třetím ročníků na VŠ mají předmět JIP obory a základy instrumentária. Já v žádném případě nedevalvuji záchranáře mají své místo ve zdravotnictví taky, ale nemám ráda, když si někdo myslí, že je něco víc.

      • Za výkon povolání zdravotnického záchranáře se považuje činnost v rámci specifické ošetřovatelské péče na úseku neodkladné, anesteziologicko-resuscitační péče a akutního příjmu. Dále se zdravotnický záchranář podílí na neodkladné léčebné a diagnostické péči. Zdravotnický záchranář vykonává činnosti podle § 3 odst. 1 a dále bez odborného dohledu a bez indikace poskytuje v rámci přednemocniční neodkladné péče, včetně letecké záchranné služby, a dále v rámci anesteziologicko-resuscitační péče a v rámci akutního příjmu specifickou ošetřovatelskou péči.

        Zdravotnický záchranář by neměl být na JIP a pokud ano tak nejspíš z důvodů nedostatku sester.

  8. Jaký tedy bude rozdíl mezi 3 letou a 1 letou vyšší obrobnou školou? Bude mít ta 3 letá větší kompetence, finanční ohodnocení?

  9. Takže všeobecná sestra po roce studia na VOŠ nezíská titul DiS. a zdravotnický asistent ho po roce studia na VOŠ získá? Chápu to správně?

  10. V r. 2012 jsem odmaturovala v oboru ZA, v současné době mám ukončeny dva semestry na VŠ (ošetřovatelství)-zimní 2015 a letní 2016. Mám počkat a přejít znovu do 1. ročníku, ale na VOŠ? Budou se otevírat i pro večerní studia? Nebo mám studovat dál? Podotýkám, že je mi více let a pracuji na LDN ve třísměnném provozu. Může mi být třeba uznán ten L+Z semestr na VŠ? A samozřejmě + praxe (4 roky po maturitě a v době več. studia praxe na svém pracovišti)? Děkuji

    • Nic takového zákon neřeší,takže se to neví. Podmínky si budou stanovovat školy. Jestli máte studovat dál je snad Vaše rozhodnutí ne? Já vám můžu jen napsat,že než to schválí (jestli to vůbec v této podobě schválí), tak budete mít VŠ hotovou.

  11. Mam pravě ukončene studium na SZŠ( zdravotnicky asistent) a na vyšku se chci hlasit až přišti rok. Bude to platit ten 1rok studia i pro mne ?

  12. Jsem ZA rok ukončení 2009, pracuji v jednosmennem provozu nevíte jak my pracující budeme mít možnost si ten rok dostudovat?

  13. Dobrý večer, jsem již „historický“ maturitní ročník 1977 – SZŠ 4letá – dle dokladu „diplomovaná zdravotní dětská sestra“, až dosud jsem registraci nepotřebovala, vzdělávala jsem se samozřejmě individuálně a pracovala jsem jak u dětí tak u dospělých pacientů. Co vlastně JSEM a co budu po schválení nového zákona? Díky za odpověď!

    • Podle zákona jste všeobecná sestra a po schválení novely budete též všeobecná sestra. Pokud jste vystudovala obor dětská sestra, mohla jste požádat ministerstvo o uznání způsobilosti podle § 96 odst. 1 zákona 96/2004 Sb. Nevím, zda jste tak učinila. Zákon najdete v naší kartotéce a doporučuji si ho přečíst.

      • Tak se omlouvám, myslela jsem si, že jim to bude trvat déle. Takže všeobecná sestra. Sorry

  14. Dobrý den, maturovala jsem v roce 1999, obor všeobecná sestra. V oboru jsem pracovala jen čtyři roky, pak mimo obor. Nejsem registrovaná, žádné kredity. Co tedy jsem a co vše mám udělat, abych opět mohla pracovat ve zdravotnictví.

    • Paní kolegyně, nenapsala jste, v jakém oboru jste maturovala. Pokud jako sestra, pak jste všeobecná sestra. A co máte dělat? No asi zažádat někde o místo. Bez registrace můžete pracovat jako sestra pod odborným dohledem a nebo si registraci buď před nástupem do práce nebo po něm doplnit.

  15. Studium jednoho roku na VOŠ by tedy platilo i pro starší absolventy strednich zdravotnickych škol? Treba ukončení SZŠ roku 2013? Nebo tahle novela platí pouze pro nově, letos vyjité studenty?

      • Platí pro ročníky SZŠ nejpozději započaté od roku 2003/2004? Zda jsem to pochopila správně?

        • Všichni, kdo doposud získali kvalifikaci zdravotnického asistenta nebo tento obor právě studují se budou nově nazývat praktická sestra. Kdokoli s kvalifikací praktické sestry může získat kvalifikaci všeobecné sestry ročním studiem na VOŠ. Novela ještě neplatí, není schválená.

  16. Ale ,když budu studovat všeobecnou sestru pouze 1rok ,tak budu jen dis a když budu studovat 3roky ,tak budu bc. A bc je lepší ,protože na dis se kouká jako na podřadnější sestru ,má menší plat ,nemá moc velkou šanci kariérního postupu ,nemůže si udělat specializaci Mgr ,a má i problém najít práci ,protože radši vezmou bc nebo Mgr.

    • Paní kolegyně, když budete studovat na VOŠ 3 roky, tak budete také DiS. Co se platů týče, jestliže DiS. a Bc. dělají stejnou práci, nemůže mít bakalářka vyšší plat – platové třídy zohledňují pouze nejnáročnější práci, nikoli kvalifikační vzdělání. Jinak je pravda, že bakalářské studium je z dlouhodobé perspektivy možná lepší.

  17. Dobrý den. Cituji z návrhu zákona:odstranit podmínku specializované způsobilosti pro výkon povolání bez odborného dohledu u povolání radiologického asistenta, který získal způsobilost k výkonu tohoto povolání podle dřívějších právních předpisů (střední vzdělání ukončené maturitní zkouškou na SZŠ);
    Mám to tedy chápat tak, že jako radiol. asistentka s nástavbou bez atestace( specializace) se budu moct registrovat a nebudu muset mít nad sebou odborný dohled slečny , která má o 25 let míň praxe než já, ale s titulem bc._ Děkuji za odpověď.

    • Podmínka specializace se u radiologického asistenta, který získal vzdělání na SZŠ, ruší. Registrace se ruší, takže se nebudete moci.

  18. Jak je to s radiol. asistenty. Už nebudu muset mít atestaci(specializaci)? Když se vše ruší? Budu tedy muset pracovat bez odborného dohledu? Děkuji.

    • Nijak, pro ně neplatí. PA by mohla ročním studiem na VOŠ získat kvalifikaci sestra, ale získání kvalifikace PA se nemění.

      • Jestli tedy dobře rozumím, pro výkon povolání kvalifikované porodní asistentky, bude nutné vystudovat minimálně bakaláře v tomto oboru? Jaké jsou možnosti pro sestru s VŠ vzděláním v oboru ošetřovatelství v případě, že by chtěla pracovat jako porodní asistentka? I přes dosažené vzdělání musí vystudovat obor porodní asistentka na VŠ? Děkuji za odpověď.

  19. Takže když jsem Všeobecná sestra ktera končila studium v roce 2005 tak jsem stále Všeobecná sestra ?

  20. Všichni, kdo doposud získali kvalifikaci všeobecné sestry (na VŠ, VOŠ či na SZŠ započaté nejpozději v roce 2003/2004) jsou stále všeobecné sestry. Takže já končila maturitu 2005 tak už jsem zdravotnicky asistent chápu to dobře ?

    • Ne, nechápete. Když jste maturovala v roce 2005, tak jste započala SZŠ nejspíš ve školním roce 2001/2002, tedy do školního roku 2003/2004. Jste sestra a musíte to mít na maturitním vysvědčení, ne?

  21. Dobrý den, ukončila jsem střední zdravotnickou školu s maturitou obor zdravotnický asistent. Chápu správně ze od 1.9.2017 budu přejmenována na praktickou sestru a budu moci tuto praci vykonavat bez dohledu všeobecné sestry nebo budu muset nastoupit do školy a dodělat si rok studia? A pokud ano bude toto studium denní ci dálkové? Dekuji

    • Pokud bude novela v tomto znění schválena, tak:
      Všichni, kdo doposud získali kvalifikaci zdravotnického asistenta nebo tento obor právě studují se budou nově nazývat praktická sestra a budou pracovat bez odborného dohledu.

  22. Dobrý den, dnes byla sněmovnou schválena novela zákona. Pochopila jsem správně, že od 1.9.2017 si pravděpodobně nebudu muset, jako fyzioterapeutka s vystudovanou nástavbou po gymnáziu v r.1985, dodělávat atestaci, abych mohla pracovat bez odborného dohledu. Dnes jsem po 32 letech praxe v nemocnici už bez registrace. Děkuji za odpověď.

  23. To na co se ptá Alena platí i pro radiologické asistenty( dříve radiologické laboranty). Fyzioterapeuté ( dříve rehab. laboranti) a radiol. asistenti bez atestace se tedy budou moci registrovat v novém Národním registru zdravotnických pracovníků. Mám pravdu? Děkuji za odpověď.

    • No nebudou moci, ale budou muset, nicméně registrovat je bude nejspíše zaměstnavatel. Registrace v tomto případě znamená, že je tam zapíše. To je celé.

  24. Dobrý den, už jsou známy podmínky přijímacího řízení na roční studium VOŠ? A do kdy se podává přihláška?

  25. Dobrý den,mohou se v systému 4+1 vzdělávat i ostatní obory, které se studovaly na SZŠ v letech 2002-2006? Např. zubní technici, laboranti, fyzioterapeuti….

      • tzn. že NE…

        Co to znamená pro absolventy středních škol?
        Všichni, kdo doposud vystudovali jakoukoli střední školu (kromě oboru zdravotnický asistent – praktická sestra) mohou získat kvalifikaci všeobecné sestry výhradně klasickým tříletým studiem na VŠ nebo VOŠ, tak jak to je doposud.

        Co to znamená pro jiné zdravotnické obory
        Kvalifikaci praktické sestry získávají automaticky zdravotničtí záchranáři a porodní asistentky.

        Zdravotničtí záchranáři, porodní asistentky nebo určitá část dětských sester (ty které vystudovaly VŠ nebo VOŠ v oboru dětská sestra) mohou také získat kvalifikaci všeobecné sestry ročním studiem na VOŠ, pokud splní podmínky přijímacího řízení (tyto podmínky ještě nejsou známy, neptejte se tedy jaké budou). Budou pak mít kvalifikace dvě – tu původní a navíc ještě všeobecná sestra, a možná i třetí jako praktická sestra, pakliže původně vystudovali SZŠ v oboru zdravotnický asistent.

  26. takže pokud je někdo zubní technik 2002-2006 nebo fyzioterapeut s Bc. tak nemá šanci využít možnosti ročního studia VOŠ na obor zdravotní sestra? musí tedy absolvovat klasické 3 leté studium- prezenčně? prosím o info.Díky.

    • Praktické sestry, zdravotničtí záchranáři, porodní asistentky nebo určitá část dětských sester (ty které vystudovaly VŠ nebo VOŠ v oboru dětská sestra) mohou také získat kvalifikaci všeobecné sestry ročním studiem na VOŠ

  27. Dobrý den, chtela jsem se zeptat studovala jsem zdravotnickeho asistenta nyni studuji bc na vysoke pokud bych presla na studium jednoleteho programu muzu si pak nasledne udelat i specializaci ARIP?

    • Vzhledem k tomu, že budete všeobecná sestra, tak pravděpodobně ano. Ale než bude roční program, budete státnicovat.

  28. Dobrý den, maturovala jsem v roce 1987, na maturitním vysvědčení není výraz „všeobecná sestra“ – ale „zdravotní sestra“ (přestože přijímací zkoušky byly na obor „všeobecná zdravotní sestra“. Po maturitě jsem pracovala 8 let v oboru (včetně JIPu) a pak jsem odešla na mateřskou, a následně přešla do intenzivní zdravotní péče o člena rodiny. Tím mě minula veškerá registrace a pokud bych se chtěla vrátit, budu praktická nebo všeobecná sestra? Děkuji moc za odpověď. Ester

  29. Dobrý večer, pokud jsem dokončila bakalářské studium ted v červnu 2017, znamená to tedy, že
    se už nemusím registrovat?

  30. Dobrý den, nějak se v tom ztrácím. V roce 2012 jsem maturovala na SZŠ jako zdravotnický asistent. Mohu teď tedy nastoupit na VOŠ na ten 1 rok, a co by to pro mě znamenalo? Děkuji moc!

  31. Pro Vandu,
    můžete jít jeden rok na VOŠ a bude z vás všeobecná sestra. Ale prý ředitel školy má právo na to, že vás nemusí, vždy přijmout do posledního třetího ročníku, může vás dát i do druháku, takže by to potom bylo 4+2

  32. Dobry den vystudovala jsem maturitni obor zdravotnicke lyceum. Ted mam dodelany posledni rocnik bakalarskeho oboru vseobecna sestra. Co se stane kdyzneuspeji u statnic budu prakticka sestra nebo nikoliv?

  33. Dobrý den,mam vystudovaného SZŠ o or Zdravotnictky asistent,znamená to tedy,ze odted budu praktická sestra? A mohu si někde nechat přepsat maturitni vysvědčení? Děkuji moc za odpověď

  34. Dobrý den, dcera letos maturuje, obor zdravotní asistent. Chtěla pokračovat na VOŠ, studium 4+1. Žádná VOŠ v Jihomoravském kraji toto roční navazující studium neotevírá!

    • Víte to jistě? Není to žádné speciální studium, jen studenta přijmou do vyššího ročníku – druhého nebo třetího.

      • Bohužel nam všude řekli, ze ředitele škol rozhodli, ze žáci mohou studovat cele 3 roky. Žádný nástup do vyššího ročníku není možný.

        • Tak to mi je líto, ale není povinnost školy, toto studium umožnit. Dcera může jít studovat d jiného kraje nebo zkusit tříletou VOŠ/VŠ.

  35. Já nevím, co je na tom pravda, ale slyšel jsem, že VOŠ mají rok na to, aby daly dohromady učební plán, který umožní právě ten jeden nebo dva roky studia. Takže zatím všude ještě otevírají studium na 3 roky.

    • Rok na přípravu učebního plánu, měli ředitelé už teď. V příštím školním roce, tj. 2018/2019 už mělo být vše připravené a v září mělo být možné nastoupit do vyšších ročníků VOŠ (tedy po absolvování přijímaček). Nám v Brně řekli, že ředitel nesouhlasí s kratším studiem, studenti nestihnout probrat celé učivo, a proto je nutné studovat další 3 roky VOŠ. Takže v minulosti stačilo na zdravotní sestru studovat 4 roky + maturita a teď je to 7 let. To se opravdu nedivím, že je zdravotního personálu nedostatek! A ještě po absolvování teď už praktické sestry není možné si zvyšovat kvalifikaci a je nutné pracovat jen s dozorem. Takže když někdo vystuduje učební obor, potom si udělá půl roční kurz na ošetřovatelku, je to stejné jako student, který 4 roky studuje praktickou setru a končí maturitou:(

      • Pro Jitku,
        pozor na všeobecnou sestru se studuje 3 roky na vysoké škole nebo 3 roky na vyšší odborné škole a ne 7 let. Takhle je to u každého vysokoškolského oboru, že nejdříve musí mít uchazeč maturitu a je jedno jakou má SŠ. U všeobecných sester je možnost zkrácení studia jedním nebo dvou let na VOŠ ukončené také absolutoriem. Pan ředitel by měl honem něco vymyslet, protože je to zákonem dané, že praktická sestra může studovat systémem 4+1 (2).

        • Na všeobecnou sestru by musela dcera po 4 letech oboru praktická sestra studovat ještě dále 3 roky VOŠ nebo Bc. To je těch 7 let studia:( Už na střední škole mají praxi v nemocnicích a pracují jako zdravotní personál. Takže nechápu, proč po 4 letech střední školy nemohou být všeobecné sestry. To, že někdo studuje gympl a potom se rozhodne jí na VOŠ nebo Bc – další studium, to chápu. Byly jsme s dcerou v Brně, VOŠ i v Boskovicích a páni ředitelé stále nic nevymysleli. Něco jiného je teorie a něco jiného praxe.

          • Počítala bych skutečně jen léta studia po maturitě. Potom vznikají ty absurdní argumenty typu, že sestra studuje mnohem déle než lékař…

            • To si děláte srandu, ne! Takže 4 roky studia obor zdravotní asistent (nyní nově praktická sestra) nic neznamená. To tedy můžeme tuto školu hned zrušit, ne?!

              • Zrušit učivo na SZŠ? Popravdě jsou i tací, co by to učivo zrušili

              • Jíťo, je spousta zastánců, co by zdr. asistenta zrušilo. Píšete, že 4 roky studia na zdr. asistenta (ZA) nic neznamenají? Odpovím asi takto: proč myslíte, že se ZA zrušil a nahradil se praktickou sestrou, která má o něco víc kompetencí než jak měl ZA? Protože pracoval pod odborným dohledem a tedy nemohl skoro nic sám a šlo vše od desíti k pěti. ZA se furt hájí tím, že mají stejnou školu jako měly dříve sestry, co vycházely ze SZŠ, a že jsou degradováni. Ale oni nemají stejnou školu jako tomu bylo dříve. Opravdu ne. Oni už je neučí lékaři, oni už nemají odborné samostatné předměty typu: interna, chirurgie, pediatrie, onkologie, urologie, ORL, oční, ARO a další a další… to vše se právě přesunulo na ty tříleté vysoké a vyšší odborné školy. A to na VŠ a VOŠ mají ještě o něco více předmětů i praxe než jak měly dříve sestry na střední škole. A to vše za tři roky! Dovedete si představit jaký to musí být mazec se všechno naučit a stíhat? Každý rok a to mi věřte spousta holek si studium prodlužuje o rok déle, tedy na 4 roky, protože nestíhají dělat všechny zkoušky jak je toho moc. Já mám SZŠ a ještě jsem si raději dodělala VŠ dálkovou formou. Nastupovalo nás do prváku 52 a ke státnicím nás šlo 19! Proč? Ostatní spolužačky skončily, protože buď nedokázaly odchodit tolik praxe, nedokázaly udělat nějaké zkoušky (např. anatomii), bylo to pro ně psychicky náročné a některé zase, když toto všechno zvládly, tak zase měly problém s výzkumem, a proto nebyly připuštěny ke státnicím a musely žádat o prodloužení studia o rok déle. A teď mi upřímně řeknete. Když vezmu, co všechno ty holky (i kluci) na těch VŠ a VOŠ musí zvládnout, aby z nich byly sestry, opravdu si myslíte,že zdr. asistentovi stačí 1 rok na VOŠ, když vezmete, co se na té střední škole učí? Vždyť jak píšu…,každý rok spousta holek studium na VŠ prodlužuje o rok déle, aby to všechno zvládly. A asistent to má zvládnout za rok? Nereálné!!!

              • 4 roky studia obor zdravotní asistent (nyní nově praktická sestra) znamená, že absolvent je praktická sestra. Ještě jsem nikdy slyšela inženýra s vystudovanou obchodní akademií a pak VŠE, že na ekonoma musel chudák studovat 9 let. Kvalifikační studium všeobecné sestry trvá 3 roky.

        • Pan ředitel nemusí vymýšlet nic, protože je zákonem dané, že o přijetí do vyššího ročníku než prvního rozhoduje ředitel školy. Praktická sestra může studovat systémem 4+1 (2). Ovšem slovo „může“ znamená totéž, co „nemusí.“

  36. A jen pro informaci, praktická sestra má o něco ochuzené kompetence, ale pracuje už bez dohledu.

  37. Já si upřímně začínám myslet, že kdyby se studium všeobecné sestry vrátilo zpět na střední školy, tak by těch sester bylo dost. Stejně praktická sestra dělá v reálu to samé,co všeobecná, a ať mi nikdo neříká, že to papalášové nevědí. Moc dobře to vědí. Ať upraví osnovy na SZŠ, aby tam byly zase samé odborné předměty, ať se ta kvalita zdravky vrátí jak bývalo, ať na praxi chodí už od druháku a né od třetího ročníku a neříkejte mi, že těch 2300 hodin praxe by se tam nevešlo. Myslím si, že tohle by bylo reálnější než 4+1. Vždyť EU netrvá na DiS, Bc. studiu, ale na 2300 hodin teorie a 2300 hodin praxe, tak mi nikdo neříkejte, že by se to na čtyřletém studiu nedalo upravit, když víme, že na tříletém studiu to jde (názor titulované sestry – David) fajn den.

    • Ano, na tříletém studiu to jde, protože tam není NIC JINÉHO, než teorie a praxe. Kam dáte na střední škole maturitní předměty? myslet si klidnš můžete,že se to tam vejde, ale ono se to tam nevejde, je to opakovaně spočítáno.

      Kromě toho před studiem všeobecné sestry musíte mít 10 let základní školní docházky, po 9leté ZŠ je nemáte.

      • Silver, máte pravdu. Beru zpět. Já si neuvedomil,že na střední škole nemohou být pouze odborné předměty, protože clovek skládá na konci maturitu, takže ty maturitní předměty jako je třeba literatura apod. musí někde být a zabírají tak místo praxi i odborným předmětům a potom ani ty 4 roky nestačí. Omlouvám se

        • Omluva není třeba, jsem ráda, že tomu rozumíte a umíte počítat. Nedokážete si ani představit, kolik lidí tohle nechápe a na rozdíl od vás nemají tu sebereflexi, a tvrdošíjně trvají na návratu SZŠ.
          Někteří naše vzdělání srovnávají s Německem, kde sestry často chodí na tříletou ošetřovatelskou školu hned po základní. Jenže tam je to právě tak, jako na naší VOŠ – nemají všeobecné předměty, čili se jim tam těch 4 600 hodin vejde. Je to prostě jiný systém. U nás jsou střední školy prostě maturitní a s tím se musí počítat.

  38. U nás rozdíl v platu na jednosměnném provozu na onkologii mezi praktickou sestrou na ambulanci a Dis. a Bc. je asi 1200,-. Takže to moc není.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: