Sobota, 27. července 2024

4+1 ano, kredity už ne!

Senát včera (8. 6. 2017) schválil novelu zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních. Chybí už jen podpis prezidenta! Co se změní od 1.9.2017, až začne zákon platit? (ls)
EDIT: 21.6.2017 prezident novelu podepsal

Zdravotnický asistent se přejmenovává na praktickou sestru, která bude pracovat bez odborného dohledu
Zdravotnický pracovník, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnický asistent podle § 29 zákona č. 96/2004 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se považuje za zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu povolání praktická sestra podle § 21b zákona č. 96/2004 Sb. ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

Za výkon povolání praktické sestry se považuje poskytování ošetřovatelské péče. Dále se praktická sestra ve spolupráci s lékařem nebo zubním lékařem podílí na preventivní, léčebné, rehabilitační, paliativní, neodkladné, diagnostické a dispenzární péči.

Odbornou způsobilost k výkonu povolání praktická sestra má také zdravotnický pracovník, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře nebo porodní asistentky.

ZA nedostanou žádný papír na to, že jsou praktická sestra, mají to přímo v zákoně. Vyhláška o činnostech ještě nebyla novelizována, takže skutečně nevíme, zda praktická sestra bude aplikovat i.v., či co všechno ještě bude dělat. Edit 30.6.2017: Novela vyhlášky o činnostech je v připomínkovém řízení. Také nevíme, jaký bude mít plat. Podle katalogů prací by mohla být bez odborného dohledu v 9. platové třídě, ale nevíme, zda se nebude katalog prací aktualizovat. Dotazy na toto téma jsou tedy zbytečné.

Obor zdravotnický asistent na SZŠ se ruší
Půjde studovat nejpozději ve školním roce 2018/2019, následující školní rok bude nahrazen oborem praktická sestra

4+1 roční studium na VOŠ
Zdravotničtí pracovníci, kteří získali způsobilost k výkonu povolání praktická sestra (dříve ZA), porodní asistentky, zdravotnického záchranáře nebo dětské sestry (bakalářka či DiS.), budou moci získat způsobilost všeobecné sestry zkráceným studiem na vyšší odborné škole za předpokladu, že budou přijati do vyššího než prvního ročníku vzdělávání v oboru diplomovaná všeobecná sestra. Studium bude klasicky ukončeno absolutoriem a úspěšný absolvent získává neakademický titul DiS. Tomuto systému se říká zkráceně 4+1 a tady si přečtěte, co to znamená, a koho přesně se to týká.

Podle návrhu má zákon platit už letos, roční studium na VOŠ bude ale pravděpodobné možné nejdříve od školního roku 2018/2019, těžko si představit, že by se to od září stihlo, navíc dle zákona MŠMT má rok od vydání zákona na posouzení stávajících učebních dokumentů studijních oborů SZŠ a VOZŠ  a ev. vydá nové učební dokumenty nejpozději do 2 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

Další dotazy na roční studium (přijímací zkoušky, kombinovaná forma, které školy ho otevřou apod.) tedy prosím vynechte, nic nevíme.

Příprava na povolání dětské sestry se vrací na kvalifikační úroveň
Odborná způsobilost k výkonu povolání dětské sestry se bude získávat v bakalářském oboru na VŠ, v tříletém studiu na VOŠ a POZOR! také minimálně ročním studiem na VOŠ, jde-li o zdravotnického pracovníka, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání praktické sestry, všeobecné sestry, zdravotnického záchranáře nebo porodní asistentky, byl-li přijat do vyššího než prvního ročníku vzdělávání

Kdo momentálně studuje specializaci Ošetřovatelská péče v pediatrii, normálně ho dokončí. Do této specializace se budou zařazovat uchazeči ještě následujících 5 let.  Mgr. v pediatrii bude možné naposledy započít ve šk. roce 2019/2020

Systém registrace a kreditní systém ke kontrole celoživotního vzdělávání se ruší
Ruší se tedy i vyhláška č. 4/2010 Sb., kterou se stanoví kreditní systém pro vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu a ruší se Registr v NCONZO. Jak to bude s registrací dál, si přečtete v tomto článku.

Zavádí se povinnost doškolení při dlouhodobém přerušení výkonu zdravotnického povolání
Pokud zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník přerušil výkon povolání na dobu, která za posledních 7 let činila v celkovém součtu více než 6 let, je povinen se bezodkladně po skončení přerušení výkonu povolání doškolit v rozsahu nejméně 60 pracovních dnů na pracovišti poskytovatele zdravotních služeb, poskytujícího zdravotní služby v oboru povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka. Doškolení probíhá pod vedením zdravotnického pracovníka způsobilého pracovat bez odborného dohledu, který vydá o průběhu a ukončení doškolení potvrzení.

Nová povinnost pro zdravotnické záchranáře
Zdravotnický záchranář může bez odborného dohledu činnosti v rámci specifické ošetřovatelské péče při poskytování přednemocniční neodkladné péče provádět až po 1 roce výkonu povolání při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu. Toto platí pouze pro nové záchranáře, kteří dokončí vzdělání v době platnosti tohoto zákona. ZZ může vykonávat činnosti při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu

Usnadnění aprobační zkoušky pro cizince
Zkoušku vykonávají pracovníci, kteří získali způsobilost k výkonu zdravotnického povolání v některém mimo členském státě EU a chtějí pracovat v ČR. Zkušební komise ověřuje aprobační zkouškou odborné vědomosti, dovednosti, znalost systému zdravotnictví v ČR a schopnost odborně se vyjadřovat v českém jazyce. Písemnou část aprobační zkoušky bude nyní možné vykonat nejenom v českém jazyce, ale i anglickém, francouzském, německém nebo ruském.

Vznikají nová nelékařská zdravotnická povolání

  • terapeut tradiční čínské medicíny
  • specialista tradiční čínské medicíny
  • behaviorální analytik
  • asistent behaviorálního analytika
  • behaviorální technik

Dle návrhu nabývá zákon účinnosti dnem 1. září 2017.  Musí ho podepsat ještě prezident. Pravděpodobnost, že by ho nepodepsal, je malá, ale do doby účinnosti každopádně platí to, co je nyní. Stále ještě platí registrace, kredity a odborný dohled pro zdravotnické asistenty. EDIT: 21.6.2017 prezident novelu podepsal.

Zdroj: Materiál schválený Poslaneckou sněmovnou

DALŠÍ ČLÁNKY

46 KOMENTÁŘE

  1. Na jednu stranu to těm holkám (klukům) přeji a na druhou stranu si říkám, že je to nefér vůči nám, co my tu vysokou školu museli mít.

      • …tak se ruší register sestier, ruší sa registrácia,,,,……no ,super….Len aby sa nestálo, že po všetkých týchto ,,,,kosmetických,, úpravách budu nakoniec ,,praktické,, sestry aj terajšie PZP, alebo ošetřovatelky…..ved pacientom je už teraz jedno ,kdo s ao nich stará.všetci su zdravotné sestričky….a občas aj zdravotní bratia….no bordel je v tom zdravotníctve poriadný…Důfam,že budem dloho zdravá, lebo by sa mi mohlo stat, že ma v nemocnici nakoniec bude ošetřovat nejaká šamanka …alebo babka zelinářka…..BRAVO…..

  2. Nikde jsem se nedočetla, např. : SZŠ jsem ukončila v r. 1979 maturitou, jako zdravotní sestra. Ve zdravotnictví jsem pak nepracovala, je s malou vyjímkou,to nebyly kredity a registrace zapotřebí. Kredity a registraci tedy nemám a nyní 5 let pracuji jako zdravotnický asistent s dohledem. To budu od září praktická sestra a měla bych jít studovat, abych se stala opět zdravotní sestrou? Jednou jsem někde četla, že studium na SZŠ do roku 1993 bude uznáno, jako zdravotní sestra . Mohl by mi to někdo vysvětlit? Moc děkuji!

  3. a kdo vrátí peníze za školení což je na ty roky 10 000 až 30 000 tisíc a za atestace 50 000 až 70 000

  4. Nikde se nic nepise o zdravotnich laborantech? Take po 4 lerech je jen zdrav.asistent a musi studovat vš, aby byl zdravot.laborant. to zustava ?

  5. Z tohodle může mít radost jedině ten, co se hodí max. na utírání zadků, protže teď už je úplně fuk jaké vzdělání máte, všichni budete utírat zadky a za stejné peníze, Gratuluji všem co o to usilovali, snad k tomu nafasujete i rukavice 😀 😀

    • Děkujeme!:-)A doufám,že vy mne nikdy jako pacienta do rukou nedostanete,protože nemáte ve zdravotnictví co
      pohledávat.Mimochodem, i jako kolegyně budete zjevně k ničemu.:-D

    • úplně souhlasím s paní Zdenkou a Soňou. Pokus takoví lidé jako vy pracují ve zdravotnictví, tak potěš s takovou mentalitou. A nezapomeňte, že jednou ten zadek bude muset utřít někdo vám…

    • Zadky utiram,rukavice mam.A vubec mi to nevadi.Jsem dobre placena.Doufam ze zadek nebudu jednou utirat Vam..vzala bych si list kaktusu

  6. Chtěla bych se zeptat jak to tedy k dnešku s těmi kredity je, zda to, že ZA (praktická sestra) nemusí mít registr se vztahuje již také na již hotové všeobecné sestry Bc…pracuji v ordinaci PL na zkrácený úvazek a přemýšlela jsem nedávno, že bych měla tedy už začít opět znovu shánět nějaké školení…ale vůbec nevím zda to bude potřeba do budoucna a jestli vůbec nějaké vyloženě kurzy fyzické jsou i o víkendech, jelikož v týdnu jsem v práci a jak by to bylo s placením kurzů osvědčení apod…Jestli mám nárok na nějaký kruz proplacený od zaměstnavatele cestovné apod.? Nebo si musíme vše hradit? Upřednostňuji fyzickou účast hlavně u praktických věcí a nácviku. Sama bych i uvítala, kdybych se mohla dál vzdělávat i prakticky naučit nové postupy ošetřování apod. Děkuji

  7. Jsem pro,že se nebudou muset za každou cenu sbírat kredity. Člověk si bude vybírat semináře,které budou tématy odpovídat konkrétnímu zaměření zdrav. zaměstnance a budou pro něj přínosem. A ne,že si odsedí třeba dvoudenní seminář,ze kterého si odnese minimum nových poznatků,protože si vyslechne z velké části statistiky z různých krajů republiky,cifry a při odchodu je hlavně šťastný,že za svých 6OO,- Kč získal 6 kreditních bodů a je tím zase o nějaký krok blíž k obhájení titulu “ registrovaná sestra “ . Kdo má zájem na tom,aby získával pro své povolání nové poznatky,má spoustu možností,jak se k nim dostat. Doufám,že prezident republiky svým podpisem potvrdí schválení této novely zákona.

  8. zdravím, sbírání kreditů byla stejně blbost , jejich sbírání nemuselo ani nic naučit…záleží na každém člověku ,jestli se chce ve svém oboru vzdělávat a být v obraze.Horší je to se zdravot.pojištovnama ,tam se to mění s každou novou smlouvou pokud jsi OSVČ. Mám registraci i atestaci z aplikované fyzioterapie a stejně mne VZP sesadila na úroveň
    K2 ,což je každý z registrací.Prý nemám zvláštní odbornou způsobilost…myslím, že atestace v oboru by měla být nadřazena kurzu zvl.odborné způsobilosti….ale jak to bude dál se uvidí.V každém případě jsme tomu věnovali všichni hodně času o penězích ani nemluvím.

  9. Dobrý den,
    v televizí jsem zaslechl, že v Horní komoře se projednávají kompetence pro sestry. Jiné kompetence by měla mít praktická sestra, vyšší kompetence středoškolská všeobecná sestra, o něco větší sestra, co má VOŠ a nejvyšší kompetence sestry vysokoskolacky, nevíte někdo o tom něco více? Děkuji a hezký den 🙂

    • Kde a kdy jste to slyšel přesně?

      Jinak je to apriori nesmysl, v horní komoře se určitě nic neprojednává, protože
      a) neprobíhá aktuálně žádná schůze
      b) vyhlášku o činnostech vydává ministerstvo nezávisle na parlamentu

      Takže pořád platí, co je v tomto textu.

  10. Zdravotní sestry už nepotřebují vysokou školu, schválili poslanci — ČT24 — Česká televize

    • aha, to je starší text, tedy že se o to debatovalo…praktická sestra se kompetence neví a všeobecná (SZŠ, VOŠ, SZŠ plus 1 rok Voš a Bc.) budou mít kompetence všechny stejné, jsou to všeobecné sestry

  11. Taky mi to přijde divné, ale v tom videu to tak bylo řečené, tak mě jen zajímalo jestli o tom někdo ví více.

  12. Povinnost doškolení při dlouhodobém přerušení výkonu zdravotnického povolání … 60 dní pracovat pod odborným dohledem registrované sestry. Myslí se tím 60 dnů jako 60 x 7,5 hodiny ? Když bude ten denní dohled 11,5 hodiny kolik bude potom stačit dnů, aby to doškolení bylo platné ?

      • Musí to proškolení být celé s jedním pracovníkem nebo to může proběhnout po částech třeba u dvou po sobě jdoucích zaměstnavatelů ?

        • Doškolení probíhá pod vedením zdravotnického pracovníka způsobilého pracovat bez odborného dohledu, který vydá o průběhu a ukončení doškolení potvrzení.

          • Ano, rozumím. Zajímá mě jen to, kdyby se to doškolení nestihlo s jedním pracovníkem v celém rozsahu 60 dnů a byl o tom záznam s potvrzením, zda zbytek dnů se lze doškolit s jiným způsobilým zdravotnickým pracovníkem ? Dejme tomu, že by chybělo z prvního doškolení pět dnů do úplného doškolení. Nebo, zda se bude muset znovu absolvovat celých 60 dnů ?

              • Rozumné by bylo kdyby to bylo rozděleno do hodin. Měsíční limit by byl 165 až 172,5 hodin. Šlo by to v pohodě stihnout za tři měsíce, tj. zkušební doba. Pokud by se to z jakéhokoli důvodu přerušilo mohl by se zbytek hodin doškolit jinde. Vše by bylo patřičně zdokumentováno podpisy a razítkem

  13. Většina zdravotnických zařízení z důvodu nedostatku kvalifikovaného personálu využívá dnes dvanáctihodinové směny. Těch je za měsíc maximálně 15, takže se tímto to doškolení bude zbytečně protahovat. Ve zkušební době se může odehrát cokoliv …

    • Podle mého názoru je 60 pracovních dní zhruba ty 3 měsíce, co je jednak zkušební doba a jednak minimální doba adaptačního procesu. Nepíše se 60 směn. A velmi silně pochybuju, že zaměstnavatel A uzná doškolení zaměstnavatele B, ale bude si to chtít udělat sám- třeba v rámci té zkušební doby či adaptačního procesu.

      • Omlouvám se. Špatně jsem to pochopil. Počítal jsem to tak, že jeden pracovní den je jedna pracovní směna

  14. Dnešní asistenky umí minimum. Já když studovala SZŠ hlavní náplní byla čeština, dějepis, matematika, fyzika, chemie, občanská výchova a další prkotiny.. Praxe až od 3tího ročníku a to po málu a jako student zdr. asistenta Vás moc k práci nepouštěli.. Pak teda VOŠZ, tak člověk přišel na to, kolik má nevědomostí, kolik toho neví z praxe apod. Nelituju SZŠ ani VOŠ. Zdravotní sestra NEMÁ BÝT HLOUPÁ, dříve výběrová škola, dnes ji udělá každý a pak péče vypadá jak vypadá… Tohle je smutné, vážně.. Za jeden rok DiS.? podpásovka jako blázen. Tleskám těm co tuto pakáž vymysleli a já můžu říct, že teprve začnou odpadávat sestry 🙂 protože teď jste NÁS REGISTROVANÉ SESTRY VYTOČILY! ! !

    • Sestra je prostě sestra. Vysokoškolsky vzdělaná, registrovaná či asistent s maturitou… každá z nich může byt „hloupá“ nebo chytrá. Je na každém z nás, jak se ke svému povolání stavíme. Kraviny typu .. “ za nás to bylo jiné“ a podobné kraviny … si nechte od cesty. Medicína a ošetřovatelsví bylo „za vás“ také jiné. Podotýkám že v praxi jsem 15 let. Každý po škole stojíme na uplně stejné cestě a jen praxe a zkušenosti ostatních z nás dělají kvalitní pracovníky. A bohužel pro ty, kteří mají pocit že například titul Bc. je titul otevírající možnosti diktovat od stolu, ošetřovatelsví je jak o utírání zadků tak o vysoké odbornosti. Proto sjednocení tohoto povolání je jen plus.Všichni děláte předčasné zbytečné závěry, i když vlastně vůbec netušíte jak to v praxi bude vypadat.

  15. Jsem všeobecná sestra, ukončená SZŠ v roce 1998, poté práce 5 let v nemocnici “ u lůžka“ následně mateřská. Nestihla jsem se zaregistrovat. Takže, pokud tomu dobře rozumím, registrace již není nutná k návratu práce sestry bez dohledy. Jen by mě zajímalo, co tedy jsem stále všeobecná sestra nebo mě sesadili na praktickou sestru.?

  16. Mně se tento systém vzdělávání 4+1 nelíbí. Pracuji 10 let jako všeobecná sestra, po RD jsem sháněla práci na jednu směnu a i když jsem ve všech požadavcích vyhovovala, přednost dostaly holky s titulem DiS. (studovaly na to 3 roky, chápu to, zaslouží si ho) a teď tento titul dostanou za rok studia. Taky chci studovat rok a mít titul.

    • Naprosto Vás Lucie chápu. Mně vadí ten paradox…zdr. asistentovi, který nemohl v praxi dělat nic sám, stačí 1 rok na VOŠ a bude sestra DiS. Sestra ze staré zdravky, když chce DiS, tak jedině na 3 roky.

  17. Dobrý den, chtěla bych se zeptat – počítá se do praxe i typ smouvy Dohoda o prac.činnosti nebo Dohoda o provedení práce? Jde mi o to, že jsem zatím na RD, ale kdybych začala někde pracovat, abych nemusela hned ukončovat RD a zároveň, abych se vyhnula nutnosti pozdějšího doškolení pod dohledem. Snad je to srozumitelné, budu vděčná za odpověď, díky!

    • Za přerušení výkonu povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka se považuje pro účely tohoto zákona i výkon povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka v rozsahu nižším, než je jedna pětina stanovené týdenní pracovní doby souhrnně ze všech základních pracovněprávních vztahů, kde je druhem vykonávané práce povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka.
      Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti jsou pracovněprávní vztahy, takže já chápu, že ano, ale nesmí být nižší než úvazek 0,2.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: