Sobota, 27. července 2024

Kdo dostane vyšší příplatek za směnnost?

Médii opět hýbe zvýšení příplatku za směnnost o 2 000 Kč,  které sestrám slíbil ministr Ludvík už na konci roku 2016. Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů by měl být vládou projednán na jednání 31. 5. 2017.

Cílem předloženého materiálu je zejména zmírnit výrazné rozdíly v platových tarifech srovnatelných kategorií zaměstnanců podle jednotlivých stupnic a zjednodušit tak současnou komplikovanou právní úpravu odměňování zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

V předloženém materiálu je s účinností od 1. července 2017 navrženo snížit počet stupnic platových tarifů pro odměňování zaměstnanců ve veřejných službách a správě z celkových devíti na šest. Dále se navrhuje zavedení nového zvláštního příplatku pro vymezenou kategorii zdravotnických pracovníků.

Nyní je to tak, že příplatek za směnnost se přiznává podle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v aktuálním znění.  Rozpětí je od 400 do 1000 Kč měsíčně, a jakou výši zaměstnanec dostane, to stanoví zaměstnavatel (po dohodě s odbory). Takže zaměstnavatel může dát pouze minimální částku 400 Kč.

Jak by to mělo být v novém nařízení?

Zvýšený příplatek za směnnost se přiznává za soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb a je ve skupině III, kde je určen příplatek 1 000 až 5 000 Kč (nyní to bylo 1 000 až 4 000 Kč).

Toto nařízení se netýká zařízení, kde zaměstnanci pobírají mzdy, nicméně i ti by mohli zvýšení dostat, prostřednictvím účelově vázané dotace,  jak prozradil Zdravotnickému deníku ministr Ludvík.

Lenka Šnajdrová

Odkaz na materiál

Poznámka autorky: Ať koukám, jak koukám,  příplatek je 1 000 až 5 000 Kč. Takže jak bude zaručeno, zaměstnavatel nedá  pouze minimální částku 1000 Kč? Letos se i v případě platů může jednat o účelově vázanou dotaci, kdy zařízení dostane na každého pracovníka slibovaných 2 000 Kč, které mu bude muset vyplatit. V příštím roce ale přijdou peníze do zařízení prostřednictvím úhradové vyhlášky, a jak z toho lze nařídit vyplatit určitou částku?

Pracovníci pod odborným dohledem – typicky zdravotnický asistent, ošetřovatel a sanitář zvýšení nedostanou. Pokud ale projde k 1.9. novela zákona 96/2004, ze zdravotnických asistentů budou praktické sestry pracující bez dohledu a ty už by na příplatek měly nárok.

 

 

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY

39 KOMENTÁŘE

      • Je to špatné rozhodnutí. Ošetřovatelé, pečovatelky ve zdravotnictví a sociální oblasti odvedou daleko víc prace. Zátěž je náročná fyzicky, psychicky i časově. Nic proti ZS, ale jak už tady někdo psal, mají vše připraveno a v sociálních službách mají práce minimálně. Nebýt těchto zaměstnanců, tak kdo by tu práci delal? Kdy někdo začne řešit platy ošetřovatelů a pečovatelek v zařízeních? Mluvilo se o pečovatelkach a nakonec se řeší jednom ZS, kteří si vydělaji slušné peníze. Zdravotní sestra před lety dělala vše, co dnes dělají ošetřovatelé a pečovatelky. Kde je tedy nějaká úcta k nám pečovatelům a ošetřovatelům??? Kdy někdo začne řešit nízké platy za tak náročnou a zodpovědnou práci.

  1. Pracovníci pod odborným dohledem – typicky zdravotnický asistent, ošetřovatel a sanitář zvýšení nedostanou. Pokud ale projde k 1.9. novela zákona 96/2004, ze zdravotnických asistentů budou praktické sestry pracující bez dohledu a ty už by na příplatek měly nárok.
    ….a právě ti pod odborným dohledem dělají tu nejnáročnější , namáhavou fyzicky i psychycky… velmi náročnou práci…. 🙁 že by byli povl který si víc nezaslouží ?

    • Pro Janu
      Jano, proč myslíte, že pracovníci, kteří pracují pod odborným dohledem dělají tu nejnáročnější práci, jak psychicky, tak fyzicky? Sestra snad ne?

      • Neříkám že sestry ji nedělají …dělají když je třeba.Z vlastní zkušenosti ale ne všechny – hodně jich na tu hrubou práci mají moc vysoké vzdělání a nechají to na nás ošetřovatelích a sanitářích… pokud je tedy mají k dispozici ve službě-když ne dělají opravdu vše. Většinou jim tu tu práci z nejhoršího připravíme my ošetřovatelé-sanitáři a oni si jdou udělat jen to svoje odborné.Komunikaci a fyzickou i psychyckou prvotní zátěž s klientem slízneme my- ošetřovatelé a sanitáři.Směnujeme stejně jako sestry – tedy aspoň u nás – 12 hod každou službu v práci.
        Pravda – nemáme to odborné vzdělání – měli jsme se víc učit a mohly z nás být sestry s jejich platem.Rozdíl v platech ale už je na základě odbornosti – to beru…..ale směnnost ?ta by měla být ohodnocena pro veškerý ošetřující personál stejně

        • Protože to není příplatek za směnnost, ale za „směnnost“. Říká se mu tak, protože je pro pracovníky v třísměnném – nepřetržitém provozu, ale když se podíváte na nařízení vády, tak je to Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí – III. skupina – Práce se značnou mírou neuropsychické zátěže a práce se zvýšeným rizikem ohrožení života nebo zdraví.

    • Pracuji 30 let v PN jako ošetřovatelka. Samozřejmě celou dobu ve třísměnném provozu. Za směnnost mám 400 kč a jak vidím, na víc nemám nárok. Ošetřovatelky jsou prostě póvl. Když tak koukám na mladé Bc. sestřičky, nevím, kdo za chvíli bude nemocným utírat zadky..Najdou se sice vyjímky, ale to jen zcela vyjímečně.. 🙁

      • Tak pokud nakouknete do vyhlášky o činnostech nelékařů, tak to „utírání zadků“ (nebo tedy péče o vyprazdňování) je v ní uvedeno mezi kompetencemi zdravotnického asistena, ošetřovatele a sanitáře (pod dohledem sestry). Takže vcelku není důvod, aby v dobře sestaveném ošetřovatelském týmu tuto činnost vykonávala sestra osobně. Naopak, dokud se po sestrách bude chtít, aby vykonávaly i ty činnosti, které spadají do kompetencí též ostatních profesí, tak se darmo budeme divit, že jich máme nedostatek.

      • Pro Annu,
        věřte, že my NZP, PZP personálem nepohrdáme. Jsme rády, že ho máme. Ale Anno, abych byla upřímná, tak moc nevěřím tomu, že by sestry neotíraly zadek pacientům. Ano, existují sestry, kterým se to nelíbí, ale nevěřím, že by toho pacienta nechaly špinavého. Jak píšu, jsou sestry, které remcají, ale udělají to. Že by bylo všechno jen na paní ošetřovatelky a sanitarky tomu nevěřím.

        • A já doplním, že na některých odděleních sanitárky a ošetřovatelky vůbec nejsou, nebo např. neslouží noční. Takže když je tam samotná sestra, stejně to musí udělat, i kdyby nakrásně nechtěla.

    • Si děláte srandu zdravotní sestry u lůžka skoro vůbec nejsou aspoň u nás nejtěžší práci s pacientem odedrou sanitari osetrovatelky a asistenti sestry leží v papírech a dostanou přidáno Směšné Zakas

      • Vendulo,
        ten příplatek pro sestry, ale není za psychickou a fyzickou práci…ta byla vždycky. To je za to, co všechno sestra musí dneska umět. Už jenom to, že ji střední zdravotnická škola nestačí a musí dále studovat DiS nebo Bc. Upřímně, kolik z vás sanitářek by šlo na tři roky studovat ošetřovatelku, kdyby si EU vymyslela, že vám kurz nestačí a musíte být alespoň ošetřovatelka, hm?

    • Přesně tak…děláme náročnou praci hlavě fyzicky ,pracujem taky na směny a nic…..at se pak nediví,že spousta lidí odchází ze zdravotnictví do německa…….

      • Pro Helenu,
        ano, sedí sestry nad papíry, ale věřte, že oni si to nevymýšlí a raději by byly u pacienta. Já paní ošetřovatelky a sanitarky nedevalvuji, ale koukněte se,co všechno dneska musí sestra dělat…je na oddělení kolikrát sama, musí si poradit sama, kolikrát dělá i práci za doktora, střední zdravotnická škola ji dneska na kvalifikaci nestačí, musí mít VOŠ nebo VŠ… prostě jsou na ní větší a větší nároky. Na vás žádné takové nároky nejsou a to prosím uznejte sama.Ta sestra si to navýšení peněz zaslouží. Tím nechci říci, že ostatní personál ne, ale já to navýšení peněz nevymyslela.

  2. Jak máme chápat, že sestry u lůžka? ?? Pracujeme na emergency,takže nebudeme mít nárok?

  3. Dobrý den, pracuji v PN již 32 let jako zdravotní sestra. Před 3 roky jsem musela přejít ze zdravotních důvodů na denní směny. Pracuji nadále i víkendy, svátky, v 7,5h., 11,5h a 12 hod. směnách. V květnu mi lékařka povolila 2 noční za měsíc. Organizace mi odpověděla, že se nejedná o směnnost, takže nemám nárok na 400 Kč, nemám nárok na 2000 Kč. Můžu si k stávajícím denním směnám a k vyšší normě přivydělat jen ty dvě noční, které budou hodnoceny dle tabulek. K nároku na 2000 Kč od 1.7.2017 Kč musím mít nejméně 4 noční měsíčně. Prý by to tak chtěl každý….Super reakce po tolika letech…

  4. Tak to skončím na oddělení jako zdravotnický asistent a at jsi seženou soudruzi náhradu. I když v lednu budu už kombinovaně všeobecná sestra. Poohlédnu se mimo obor, to jest lepší uplatnění i platově.

  5. Pro Michaela,
    tak vydržte, když budete číst pozorně, tak se tam jasně píše, že pokud se schválí ten systém vzdělávání 4+1, tak by z Vás od září byla praktická sestra a ta už pod dohledem nepracuje, takže to navýšení se bude týkat i jí (Vás)

  6. Zdá se mi to nespravedlivé vůči zdravotnickým asistentům, kteří slouží sami noční (dohled po telefonu nebo vedlejší dd), že se jim nezvýší příplatek na 2000 Kč. Dělají vše, co sestra bez dohledu. Také mě zaráží, že v řadě nemocnic v důsledku nedostatku sester, nahrazují sestry sanitárkami. Místo 2 zdravotních sester slouží 1 sestra + 1 sanitárka. Ty holky si také nezaslouží vyšší peníz? Dojte k tomu, že zdravotničtí asistenti i sanitárky odmítnou směnovat, sloužit noční a oddělení bude ještě ve větším srabu, než je nyní.

    • Marie, moc hezky jste to napsala. Jen nevím, co budou dělat naše nenahraditelné vysokoškolsky vzdělané sestry, když místo nich pracují za podstatně menší plat zdrav. asistentky, které tu práci zvládnou možná ještě lépěji než Bc. nebo Mgr.

      • Večer po přečtení jsem zjistila, že jsem to pojala genderovsky. Platí to i pro mužské pohlaví zaměstnané jako ZA nebo sanitář. Nekopu za sebe. Mám 4 měsíce do důchodu. Je mi líto těch uboze placených profesí, bez kterých bychom se jako sestry neobešly.

      • Až na to Miroslave, že oni spoustu výkonů nesmějí dělat a dělají to! I když jim to zákon zakazuje. A až bude průser zase to slízne sestra.

  7. Pro Marii,
    a také pán Miroslav zapomněl dodat jak se o dnešních SZŠ absolventek „hezky“ zmiňuje (ale jinde, ne přímo tady). Nic se ve škole nenaučí, protože je nevyučují lékaři. Ale nezoufejte oni jsou pro něj pobl i sestry s titulem.

    • Patrik, dle Tvého duchaplného příspěvku mám dost velké pochyby o tom, že jsi vůbec dochodil základku. Mateřský jazyk Ti dělá dost značné problémy

      • Pro Mirka,
        zajímavé, opravdu…, protože to samé jsem si říkal i o Vás, když jsem četl Vaše příspěvky. Jen jsem to ze slušnosti nechtěl psát, abych Vás neurazil. Ale Vy s tím nemáte problém, že?

        • Na klávesnici je je písmeno V hned vedle B, tak se Vám hluboce omlouvám, že jsem se dovolil překlepnout. Je to má chyba, že jsem si to po sobě nepřečetl a rovnou to odeslal. Uznávám.

          • Nemám potřebu se urážet. Vše, co jsem tady psal je z praxe. Ve zdravotnictví je neskutečný guláš. To navýšení za směnování od 1.7. se týká jen některých zdrav. zařízení a jen někoho. Vůbec bych se nedivil kdyby to bylo vykompenzováno snížením nebo odebráním osobního příplatku těm, kterým se bude přidávat. Stát má chapadla jen na státní zařízení, v soukromých se nic nezmění

  8. Tak to snad nemyslí vážně! Jsem osetrovatelka ve směnném provozu a na 45 lidi jsem sama celou noc! Mám 7 nočních za měsíc a sestra 1! Já mam dvě malé děti a ona je v důchodu ! Neměl bejt náhodou příplatek pro sestry kvůli odloučení od rodiny atd.. tohle je diskriminace !!! Ať si sestry delaji nocni a já budu v klidu spat s dětmi doma!

    • Vy sloužíte sama noční? v nemocnici? Kdo vám dělá odborný dohled? A kdo slouží zbývajících 23 nočních v měsíci?

      • Ano sloužím 7 nočních. Na oddělení jsme 4 osetrovatelky a 2 sestry! A my 4 máme 7 nočních do měsíce ! Jsem tam sama ! Když je problém volám sestru z druhé budovy! Už mi je to jedno . Půjdu pracovat mimo obor a bude klid. Sestry si můžou vse dělat sami. Asi tak.

        • Aleno, vy skutečně pracujete v nemocnici? není to spíš Domov důchodců nebo jiné sociální služby? Protože tam skutečně sestry na nočních nejsou, bohužel.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: