Úterý, 23. července 2024

Pracovní karanténa – kdo, kdy a jak?

INFO: Toto nařízení bylo od 19.2.2022 zrušeno a nahrazeno novým. Více zde

Vláda na svém jednání 14. ledna odsouhlasila mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které mimo jiné stanoví pravidla pracovní karantény pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb nebo poskytovatele sociálních služeb. Podívali jsme se blíže, jak by pracovní karanténa měla vypadat. Upozorňujeme, že následující text je zjednodušený, kompletní nařízení si můžete stáhnout ZDE. Toto mimořádné opatření nabývá účinnosti dnem 17. ledna 2022.

 1. Zaměstnanci se na pracovišti testují 1x za 7 dní antigenním testem, který provádí zdravotnický pracovník. Výjimku z tohoto testování mají dle nařízení očkovaní, lidé v ochranné lhůtě 180 dní po nemoci Covid -19 a další osoby vyjmenované v nařízení. (protože každý si to nařízení nerozklikne, upřesňujeme, že pokud z provozních důvodů není schopen zaměstnavatel zajistit testování svých zaměstnanců takto, může testovat všechny zaměstnance podle staršího nařízení 2x týdně samotestem).
 2. V případě, že má zaměstnanec pozitivní antigenní test či měl rizikový kontakt* a NEMÁ klinické příznaky onemocnění covid-19 a jeho výkon práce na pracovišti je nezbytný pro řádné zajištění poskytování zdravotních nebo sociálních služeb může mu být nařízena pracovní karanténa.
 3. O pracovní karanténě rozhoduje na návrh zaměstnavatele místně příslušná Krajská hygienická stanice.
 4. Pokud hygienická stanice nařídí pracovní karanténu, vystaví zaměstnanci žádanku na PCR test. V případě, že výsledek testu je pozitivní, bude zaměstnanci nařízena izolace (= bude doma na PN), v případě negativního výsledku pravidla uvedená níže končí.
 5. V případě nařízení pracovní karantény do doby výsledku PCR testu musí zaměstnanec dodržovat následující pravidla:

zaměstnanec po dobu 10 kalendářních dnů ode dne provedení antigenního testu s pozitivním výsledkem nebo posledního rizikového kontaktu:

   • pracuje s respirátorem třídy FFP2 s tím, že používá jeden respirátor maximálně po dobu 4 hodin,
   • využívá na odpočinek a stravování ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociálních služeb místnost bez přítomnosti jiné osoby
   • neúčastní se pracovních porad a obdobných pracovních setkání, veřejných ani soukromých hromadných akcí,

zaměstnanec po dobu 5 kalendářních dnů ode dne antigenního testu s pozitivním výsledkem nebo posledního rizikového kontaktu:

   • omezí pohyb ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociálních služeb na nezbytně nutnou míru a pracuje v takovém režimu práce, aby se minimalizoval kontakt s ostatními zaměstnanci a jinými osobami, současně omezí kontakt i s dalšími osobami mimo pracoviště na nezbytné minimum,
   • průběžně sleduje svůj zdravotní stav se zaměřením na možné klinické příznaky onemocnění covid-19; v případě výskytu klinických příznaků onemocnění covid19 se mu nařizuje bez prodlení přerušit výkon práce, oznámit tuto skutečnost zaměstnavateli, opustit místo pracoviště a telefonicky kontaktovat praktického lékaře k určení dalšího postupu

Zaměstnavatel musí zajistit zaměstnancům v pracovní karanténě podmínky pro dodržování pravidel

Všem poskytovatelům zdravotních služeb a všem poskytovatelům sociálních služeb se nařizuje, aby omezili konání porad, seminářů a dalších podobných setkání vícero osob na pracovišti nebo i jinde z pracovních důvodů tak, aby se konaly pouze nezbytné akce v nejmenším možném počtu účastníků.

*rizikový kontakt  = epidemiologicky významný kontakt s osobou s potvrzeným onemocněním covid-19; za osobu s potvrzeným onemocněním covid-19 se považuje osoba, která měla pozitivní výsledek PCR testu nebo má klinické příznaky onemocnění covid-19 a měla pozitivní výsledek antigenního testu provedeného poskytovatelem zdravotních služeb  (tedy se nejedná o samotest).

Odkaz na nařízení na webu MZ ZDE

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

 1. Zmatek nad zmatek. Tento nový ministr spolu s touto vládou jsou ti nejhorší, které jsme si do doby covidové mohli přát, je až k nevíře, že zdravotnictví zastřešuje a příkazy vydává tak nelogicky a neprofesionálně tento člověk. A že pomáhá vzdělávat nové lékaře? K tomu si každý udělá úsudek sám…Děkuji alespoň Vám za včasné a jasné informace.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: